prp

PRP (Trombositten Zengin Plaszma)

PRP kişinin kendi kanından hazırlanan tamamen doğal bir üründür. İçerisinde herhangi bir katkı maddesi bulunmamaktadır. Bu tedavide kanama esnasında harekete geçerek kanamayı durduran ve doku iyileşmesini aktive eden kan pulcukları daha doğrusu kan pulcukları içerisinde depolanmış çeşitli uyarı ve büyüme faktörleri kullanılmaktadır. Uygulanacak kişiden alınan 10-20mL kandan kan pulcukları ve az miktarda plazma toplanarak uygulama bölgesine enjekte edilmektedir. Enjeksiyon esnasında o bölgede oluşturulan mikrotravmanın etkisiyle damar yaralanması taklit edilmekte ve kan pulcukları harekete geçirilmektedir. Bu sayede kan pulcukları içerisindeki faktörler ortama salınmakta ve etraf dokulardaki hücreleri uyarmaktadırlar. Hücresel boyutta oluşan bu uyarı dokuları birçok yönden olumlu olarak etkilemektedir.

PRP Kullanım alanları nelerdir?

PRP doku iyileşmesinin ve yenilenmesinin hızlandırılmak istendiği her alanda kullanılabilmektedir. Kapanmayan kronik yaraların iyileştirilmesinde, yanık tedavisinde, kırık iyileşmesinde, cilt yenilemede, saç dökülmesi tedavisinde, eklem ve yumuşak doku hastalıklarında kullanılabilmektedir.

Herhangi bir yan etkisi var mıdır?

PRP %100 kişiye özel ve kişinin tamamen kendi kanından hazırlanan bir ürün olduğu için herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Sadece enjeksiyona bağlı komplikasyonlar görülebilmektedir. Tecrübeli kişilerde bu risk minumun düzeydedir.

Uygulama sıklığı ne olmalıdır?

Etkinin görülmesi için en az 3 seans ve seanslar arasında 2 hafta boşluk önerilmektedir. Uygulama ihtiyaca göre 6-9 ayda bir tekrarlanmalıdır.

Nasıl bir etki görülmektedir?

Uygulama bölgesinde hücresel düzeyde uyarılma olmaktadır. Yüze yapılan uygulamalarda cilt kalitesinde ve parlaklığında artış, yenilenme, lekelerde kısmi düzelme, gözeneklerde azalma olabilmektedir. Saç uygulamalarında saç kökleri hedeflenmektedir. Saç kökleri uyarılarak saçların büyümesinin hızlandırılması, güçlenmesi, dış etkenlere karşı dayanıklılığının artması ve testesteronun olumsuz etkilerinden kurtulması hedeflenmektedir. Burada önemli olan nokta PRP’nin hücresel bir tedavi olduğunun unutulmaması ve etkisinin kişiden kişiye göre değişmesidir.

Uygulamadan sonra nelere dikkat etmek gerekir?

Günlük normal aktivitelere devam edilebilir. İşlemin yapıldığı gün güneşten korunmanın faydası vardır. İşlem akşamında yüz normal bir şekilde yıkanabilir.