fbpx
Meme Küçültme2021-07-01T14:40:33+03:00
Meme küçültme

MEME KÜÇÜLTME

Hormonal etkenler, gebelik veya genetik faktörlere bağlı bazı kadınların memeleri arzu edilenden daha büyük olabilir. Memelerin büyük olması kadınlarda birçok olumsuzluğa yol açmaktadır. Normalden büyük memeler duruş bozukluğuna, sırt ve omuz ağrısına neden olabilmekte, ayrıca istenilen kıyafetlerin giyilmesine engel olmaktadır.

Ameliyattan sonra memelerin fonksiyonu ve süt verme kabiliyeti bozulur mu?

Yıllar içerisinde gelişen tekniklerle meme küçültme ameliyatında meme dokusu küçültülürken süt kanalları ve meme başının fonksiyonel özellikleri korunur. Ameliyattan sonra komplikasyon gelişmediği sürece meme fonksiyonları korunur.

Ameliyattan sonra iz kalır mı?

Bu ameliyatta meme dokusu ve cilt çıkarmak gerektiği için iz kaçınılmazdır. Kişinin mevcut meme hacmine göre ameliyat planı ve sonrasında oluşacak iz değişkenlik gösterir. İzlerin olabildiğince iyi görünmesi için tüm plastik cerrahi becerileri kullanılır. Ameliyat sonrası yapılan müdahalelerle de izin olabildiğince silik iyileşmesi hedeflenir.

Ameliyat süreci…

Ameliyat süresi yaklaşık 3 saattir. Ameliyat sonrasında ertesi gün hastaneden taburcu olunur. Ameliyattan sonra dördüncü günde banyo yapılabilir ve günlük fiziksel aktivitelere bir hafta sonra başlanabilir. Hafif sporlar için bir ay, ağır sporlar içinse üç ay beklemek gerekir. Ameliyat sonrasında özel sutyen kullanılır. Bu sutyen meme dokusu üzerindeki baskıyı en aza indirecek şekilde tasarlanmıştır. Böylece izler daha iyi iyileşir. Bu sutyenin bir ay kullanılması önerilir.

Rutin kontroller birinci hafta, ikinci hafta, birinci ay, üçüncü ay ve birinci yıl olarak planlanır.

Ayrıntılı bilgi istiyorsanız veya sorularınız varsa iletişim sayfasını kullanarak benimle iletişime geçebilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR
Göğüs küçültme operasyonunda kesi izi kalır mı?2021-07-01T15:00:36+03:00

Göğüs operasyonlarında kesi açılarak uygulama yapılan bir işlemdir. Bu sebeple kesi oluşumunda bir dönem operasyon izleri kalabilir ancak zamanla kesi izleri “kırmızıdan-pembeye” döner ve cilt rengine dönüşerek yok olur günden günde.

Göğüs küçültme operasyonu kansere yol açar mı?2021-07-01T14:55:58+03:00

Göğüs küçültme operasyonu sonrasında, kanser tanısı konulan bir vaka görülmemiştir. Günümüzde ülkemizde düzenli olarak “35 ila 40 yaş aralığındaki” kadınların düzenli olarak kanser testleri yaptırıp göğüslerini kontrol ettirmeleri gerekmektedir. Uzman doktorunuz tarafından zaten operasyon öncesi “mamografi ve ultrason” tetkiklerini yapmasını öneririz.

Göğüs küçültme operasyonu herkes için uygun mu?2021-07-01T14:53:36+03:00

Göğüs küçültme operasyonu için +18 yaş üstü olmanız gerekir ve uzman hekim tarafından verilecek karar sonrası operasyona uygun görülmeniz durumunda operasyon haritası çizilir. Operasyon öncesi alerjik tüm testleriniz yapılır ve operasyona uygun sayılırsanız, bu operasyonda yararlanabilirsiniz.

Göğüs küçültme sonrası havuza ve denize ne zaman girilebilir?2021-07-01T14:51:45+03:00

Göğüs operasyonu geçiren hastanın hiçbir alerjik veya bir hastalığı yok ise, aynı gün taburcu edilir. Küçültme operasyon sonrası uzman doktorunuzun belirlediği “pansuman” takvimine uyarak düzenli pansumanınızı yaptırmanız gerekmektedir. Küçültme operasyonu yapılan hastalar bu süreçte rahatlıkla kişisel temizliklerini yapabilmektedirler. Havuz yada denize girme konusunda 3 haftalık bir zaman dilimi kadar geçmesi gerekmektedir.

Göğüs küçültme operasyonu neden yapılır?2021-07-01T14:49:31+03:00

Göğüs küçültme operasyonu uzman doktorunuzun kontrolü sonrasında operasyon gidişatı tespit edilir ve sonrasında operasyona başlanır. Küçültme operasyonu büyük olan göğüsler, yağ kitleleri ve cilt fazlalıkları alınarak gerçekleşen bir operasyondur. Standart dışında büyük olan göğüsler kadınlarda görünüş,duygusal ve fiziksel bozukluklara sorunlara sebep olmaktadır. Uzman doktor ile göğüs boyutunuzun ne derece küçültüleceği hakkında bilgiler paylaşıp belirlemeniz sonucunda göğüsünüz basit bir operasyon ile istediğiniz ölçüde küçültülür.

Go to Top