MEME BÜYÜTME

MEME BÜYÜTME

Anestezi Türü
Genel Anestezi

Ameliyat Süresi
1 Saat

Hastanede Kalış
1 Gün

İstanbul’da Kalış
5 Gün

Sosyal Hayata Dönüş
5 Gün

Yıllar içerisinde estetik meme algısı değişmektedir. Günümüzde meme büyütme ameliyatından beklenenler sonucun doğal görünümlü, düzgün şekilli ve simetrik olmasıdır. Ayrıca vücudun kalanı ile orantılı olması hedeflenmelidir. Ameliyatın ideal sonucu memenin ne kadar büyütüldüğü ile ilgili olmayıp ideal ölçülerin yakalanmasıyla ilgilidir.

Kişinin kendi mevcut meme dokusu ve yapısı ameliyatın nasıl olacağını belirlemede en önemli kısımdır. En küçük protezle en güzel sonucu hedeflemek uzun vadede kişiye en fazla yararı sağlayacak yaklaşımdır. Yapılan bilimsel çalışmalarda kadınların özgüvenini en fazla arttıran estetik ameliyatın meme büyütme ameliyatı olduğu gösterilmiştir.

Kimler meme büyütme ameliyatı yaptırabilir?
Meme büyüklüğünden memnun olmayan 18 yaş üzeri her kadın bu ameliyatı yaptırabilir.

Meme büyütme ameliyatı nasıl yapılır?
Meme büyütme ameliyatı meme dokusunun altında adapte edilen silikon protezlerle yapılır. Meme altından yaklaşık 5cm uzunluğunda yapılan bir kesiyle istenilen plana girilerek implant yerleştirilir.

Protezi hangi plana yerleştirmek daha uygundur?
Protez temelde iki plana koyulabilir. Birincisi kas altı plandır. İkincisi ise kas üstü meme dokusu altı plandır. Plan ve protez seçimi hastanın mevcut durumuna göre değişir. Mevcut meme dokusu miktarına göre planı ayarlamak gerekir. Eğer mevcut meme dokusu yeterli ise protezi kas üzerine koymak gerekir. Meme dokusu az ya da hiç yoksa protezin üzerini örtecek yeterli miktarda meme dokusu sağlamak amacıyla protez kas altında yerleştirilir.

Ameliyattan sonra iz kalıyor mu?
En çok merak edilen konulardan birisi de iz kalacak mı sorusudur. Protezin yerleştirilmesi için mutlaka bir kesi yapmak gerekir. Bu kesi ortalama 5cm uzunluğundadır ve meme altı katlantıda saklanır. Kesiye bağlı iz kaçınılmazdır. Ancak iz vücudun normal anatomik yapısından faydalanılarak saklanır.

Meme büyütme ameliyatından sonra emzirebilir miyim?
Ameliyatta meme dokusu ve süt kanallarına herhangi bir müdahale yapılmamaktadır. Her durumda protez meme dokusunun arkasında kalmaktadır.

Ameliyat süreci?
Operasyon yaklaşık 45dk sürer. Genel anestezi altında yapılır. Hastanede yatış süresi bir gündür. Ertesi gün hastalar taburcu edilir. Ameliyat sonrası dördüncü günde banyo yapılabilir. Ameliyat sonrasında ağrı olabilir. Ancak bu ağrı ağrı kesicilerle giderilir. Günlük aktivitelere bir hafta sonra başlanılabilir. Hafif sporlar için bir ay, ağır sporlar içinse üç ay beklemek gerekir. Ameliyat sonrasında özel sutyen kullanılır. Bu sutyen meme dokusu üzerindeki baskıyı en aza indirecek şekilde tasarlanmıştır. Böylece izler daha iyi iyileşir. Bu sutyenin bir ay kullanılması önerilir.Rutin kontroller birinci hafta, birinci ay, üçüncü ay, altıncı ay ve birinci yıl olarak planlanır.