fbpx
Meme Büyütme2021-09-23T19:25:31+03:00
Op. Dr. Celal Alioglu

MEME BÜYÜTME

Yıllar içerisinde estetik meme algısı değişmektedir. Günümüzde meme büyütme ameliyatından beklenenler sonucun doğal görünümlü, düzgün şekilli ve simetrik olmasıdır. Ayrıca vücudun kalanı ile orantılı olması hedeflenmelidir. Ameliyatın ideal sonucu memenin ne kadar büyütüldüğü ile ilgili olmayıp ideal ölçülerin yakalanmasıyla ilgilidir.

Kişinin kendi mevcut meme dokusu ve yapısı ameliyatın nasıl olacağını belirlemede en önemli kısımdır. En küçük protezle en güzel sonucu hedeflemek uzun vadede kişiye en fazla yararı sağlayacak yaklaşımdır. Yapılan bilimsel çalışmalarda kadınların özgüvenini en fazla arttıran estetik ameliyatın meme büyütme ameliyatı olduğu gösterilmiştir.

İdeal meme nasıl olmalı?

Memeler doğal ve güzel görünmesi için yeterli miktarda hacme sahip olmalı ve karşıdan bakıldığında meme uçları hafif yukarıya ve yana doğru bakmalı.

Ameliyattan sonra iz kalıyor mu?

En çok merak edilen konulardan birisi de iz kalacak mı sorusudur. Protezin yerleştirilmesi için mutlaka bir kesi yapmak gerekir. Bu kesi koyulacak protezin büyüklüğüne bağlı olarak 4 ila 6cm arasında olur. Üç temel yaklaşım mevcuttur. En sık tercih edilen kesi yeri meme altı katlantısıdır. İkinci kesi yeri meme başı çevresi ve üçüncü kesi yeri koltuk altıdır. Her üç teknikte de iz kaçınılmazdır. Ancak iz vücudun normal anatomik yapısından faydalanılarak saklanır.

Protezi hangi plana yerleştirmek daha uygundur?

Protez temelde iki plana koyulabilir. Birincisi kas altı plandır. İkincisi ise kas üstü meme dokusu altı plandır. Plan ve protez seçimi hastanın mevcut durumuna göre değişir. Mevcut meme dokusu miktarına göre planı ayarlamak gerekir. Eğer mevcut meme dokusu yeterli ise protezi kas üzerine koymak gerekir. Meme dokusu az ya da hiç yoksa protezin üzerini örtecek yeterli miktarda meme dokusu sağlamak amacıyla protez kas altında yerleştirilir.

Meme büyütme ameliyatından sonra emzirebilir miyim?

Ameliyatta meme dokusu ve süt kanallarına herhangi bir müdahale yapılmamaktadır. Her durumda protez meme dokusunun arkasında kalmaktadır.

Ameliyat süreci?

Operasyon yaklaşık 45dk sürer. Genel anestezi altında yapılır. Hastanede yatış süresi bir gündür. Ertesi gün hastalar taburcu edilir. Dren kullanıldıysa drenler ertesi gün çekilir. Ameliyat sonrası dördüncü günde banyo yapılabilir. Ameliyat sonrasında ağrı olabilir. Ancak bu ağrı ağrı kesicilerle giderilir. Günlük aktivitelere bir hafta sonra başlanılabilir. Hafif sporlar için bir ay, ağır sporlar içinse üç ay beklemek gerekir. Ameliyat sonrasında özel sutyen kullanılır. Bu sutyen meme dokusu üzerindeki baskıyı en aza indirecek şekilde tasarlanmıştır. Böylece izler daha iyi iyileşir. Bu sutyenin bir ay kullanılması önerilir.

Rutin kontroller birinci hafta, ikinci hafta, birinci ay, üçüncü ay ve birinci yıl olarak planlanır.

Ayrıntılı bilgi istiyorsanız veya sorularınız varsa iletişim sayfasını kullanarak benimle iletişime geçebilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR
Meme büyütme ameliyatından sonra korse kullanılır mı?2021-07-30T14:27:41+03:00

Operasyon sonrasında uzman doktorunuzun önerisi doğrultusunda ortalama “1 ay süresince” korsa kullanımını önerilir. Bu sebeple uzman doktorunuzun önerisi doğrultusunda korse satın alımı yapınız.

 

Meme büyütme için kullanılan silikon hangi durumlarda patlar?2021-07-01T13:39:01+03:00

Meme büyütme operasyonu sonrasında, hastalarımızın sürekli dile getirdiği sorulardan biride budur. Silikonların patlaması için ciddi anlamda bir güç uygulanması gerekir. Uygulanacak gücün göğüs kafesini kıracak derecede olması gerekir. Bu sebeple silikonların patlaması gibi bir durum söz konusu değildir.

Meme protezi tek meme için uygulanabilir mi?2021-07-01T13:36:55+03:00

Operasyonunuz öncesinde uzman doktorunuz tarafından kontroller sağlanması durumunda, eğer bir memeniz diğerinden küçük ise tek meme büyütme operasyonu da yapılabilir. Tabi ki bu duruma uzman doktorunuz karar vermek zorundadır. Operasyon sonrası iki memenin boyutu birbirine eşit olabiliyorsa mümkün bir operasyondur.

Meme büyütme için uygulanan protez, dışarıdan bakıldığında belli olur mu?2021-07-01T13:32:39+03:00

Günümüz teknolojisinde, meme protezi operasyonları oldukça başarılı sonuçlar ile tamamlanıyor. Bu sebeple uzman doktorunuzun operasyondaki başarısı sonucu, dışarıdan bakıldığında hiçbir şekilde belli olmayacaktır. Protezinizde kayma yada bir hata yok ise dışarıdan bakıldığında belli olmaz.

Meme büyütme için kullanılan protezin büyüklüğüne nasıl karar verilir?2021-07-01T13:25:57+03:00

Operasyon öncesi uzman doktorunuz alerjik tüm testlerini yapar ve ameliyat öncesi tüm hazırlıkları ortadan kaldırdıktan sonra, protezinizin boyutunu doktorunuz eşliğinde belirlemeniz gerekmektedir. Protez seçimi yaparken sizin beğendiğiniz ölçüler ve doktorunuzun önerileri doğrultusunda protez seçiminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Meme büyütme estetiğinde kullanılan protezler alerji yapar mı?2021-07-01T13:23:17+03:00

Meme büyütme operasyonunda kullanılan “protezler” milyonda bir yan etki oluşturma ihtimali vardır. Alerji ve yan etki olma ihtimali ortadan kaldırmak için “FDA” onaylı protezler kullanılması daha sağlıklı bir tercih olacaktır. Operasyon öncesi uzman doktorunuz tarafından alerjik testlerin tamamı yapılır ve tüm tedbirler alınır.

Go to Top