fbpx
Kulak Estetiği2021-07-01T00:29:02+03:00
Kulak

KEPÇE KULAK ESTETİĞİ (OTOPLASTİ)

Kulaklardaki şekil bozukluğu sosyal hayatı ve özgüveni olumsuz etkileyebilir.

Yüzün anatomik yapısına uygun şekilde kulakların açılanması gerekir. Kulak estetiği ameliyatı ile kulakta şekil bozukluğuna neden olan sorunlar çeşitli tekniklerle düzeltilerek ideal kulak şeklinin ortaya konması hedeflenir.

Otoplasti ne zaman yapılmalıdır?

Kulak estetiğinde ideal zamanlama kulak ve kıkırdak gelişiminin büyük oranda tamamlandığı 8-10 yaşlar arasıdır. Ancak psikolojik açıdan değerlendirildiğinde çocuklarda okula başlamadan hemen önce 5-6 yaşlar arasında da ameliyat yapılabilir. Yetişkinlerde de ameliyat yapılabilir. Yetişkinlerde kıkırdak esnekliği kaybolduğu için ameliyat teknikleri değişiklik gösterebilir.

Ameliyat süreci…

Ameliyat yaklaşık bir saat sürer. Hastanın durumuna göre lokal veya genel anestezi tercih edilir. Eğer ameliyat lokal anestezi ile yapıldıysa hasta aynı gün taburcu edilir. Genel anestezi altında yapıldıysa bir akşam hastanede tutulur. Ameliyattan sonra özel bir pansuman ile kulaklar kapatılır. Ertesi gün pansuman açılarak değerlendirme yapılır. Özel bandaj ile kulaklar 2 hafta 24 saat, sonraki 2 hafta da geceleri kapatılır. Bu bandaj kulakların ödem ve hassasiyetinin hızlı şekilde azalmasını ve kıkırdaklar iyileşene kadar şekillendirici dikişlerin korunmasını sağlar. Ameliyattan sonra ağrı çok beklenmez. Hafif şekilde ağrı olabilir ve basit ağrı kesicilerle giderilir. Hastalar günlük rutin aktivitelerine birinci haftanın sonunda dönebilir.

Rutin kontroller birinci hafta, ikinci hafta, birinci ay, üçüncü ay, altıncı ay ve birinci yıl olarak planlanır.

Ayrıntılı bilgi istiyorsanız veya sorularınız varsa iletişim sayfasını kullanarak benimle iletişime geçebilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR
Kepçe kulak ameliyat dışında düzeltilir mi?2021-07-01T00:27:13+03:00

Kepçe kulak sorunu genellikle küçük estetik operasyonları ile çözüme ulaştırılır. Kepçe kulak sorunu yetişkin insanlarda ameliyatsız “ip ile” kulak estetiği yapılabilir. Ancak yetişkin olmayan “5 ila 6’lı yaşlarda” genellikle ameliyat gereklidir.

Kepçe kulak estetiği hangi anestezi ile yapılır?2021-07-01T00:22:00+03:00

Kulak estetiklerinin çoğunda genel olarak “lokal anestezi” uygulanmaktadır. Ameliyat eğer çocuklara yapılacaksa “genel anestezi” uygulanması sağlıklı operasyon için ideal bir seçenektir. Ameliyat sonrasında genel kontrol ve anestezi uygulaması için çocukların 1 gün süresince gözetim altında tutulması gerekmektedir.

Kepçe kulak estetiği için ideal zaman nedir?2021-07-01T00:05:38+03:00

Kepçe kulak estetiğinin, tercih edilen ve önerilen yaş aralığı 5 ila 6’lı yaşlarda yapılmasıdır. Kulak vücudun dış görünüm açısından en önemli parçalarından biri olduğu için, bu sebeple çocuklu yaşlarda bu sorunun ortadan kaldırılması gerekir. İlerleyen vakitlerde çocuklarda alay konusu edilmesi durumunda psikolojik baskı gibi durumlara sebep olabilir.

Kepçe kulak deformitesi neden oluşur?2021-07-01T00:25:07+03:00

Kulak estetiğinde yelken kulak olarak adlandırılan “kepçe kulak” çoğunlukla başlangıç sebebi doğum sırasında yaşanan sorunlar ve anne karnında yaşanan faktörlere bağlıdır. Kişisel dış görünümüne önem veren kişiler tarafından tercih edilen estetik türüdür.

Go to Top