KULAK ESTETİĞİ (OTOPLASTİ)

KULAK ESTETİĞİ (OTOPLASTİ)

Anestezi Türü
Lokal/Genel Anestezi

Ameliyat Süresi
45 Dakika

Hastanede Kalış
Genel anestezi ise 1 gün

İstanbul’da Kalış
4 Gün

Sosyal Hayata Dönüş
4 Gün

Kulaklardaki şekil bozukluğu sosyal hayatı ve özgüveni olumsuz etkileyebilir.

Yüzün anatomik yapısına uygun şekilde kulakların açılanması gerekir. Kulak estetiği ameliyatı ile kulakta şekil bozukluğuna neden olan sorunlar çeşitli tekniklerle düzeltilerek ideal kulak şeklinin ortaya konması hedeflenir.

Kulak estetiği ne zaman yapılmalıdır?

Kulak estetiğinde ideal zamanlama kulak ve kıkırdak gelişiminin büyük oranda tamamlandığı 8-10 yaşlar arasıdır. Ancak psikolojik açıdan değerlendirildiğinde çocuklarda okula başlamadan hemen önce 5-6 yaşlar arasında da ameliyat yapılabilir. Yetişkinlerde de ameliyat yapılabilir. Yetişkinlerde kıkırdak esnekliği kaybolduğu için ameliyat teknikleri değişiklik gösterebilir.

Kulak estetiği ameliyatı nasıl yapılır?
Ameliyat yaklaşık bir saat sürer. Hastanın durumuna göre lokal veya genel anestezi tercih edilir. Eğer ameliyat lokal anestezi ile yapıldıysa hasta aynı gün taburcu edilir. Genel anestezi altında yapıldıysa bir akşam hastanede tutulur. Ameliyattan sonra özel bir pansuman ile kulaklar kapatılır. Ertesi gün pansuman açılarak değerlendirme yapılır. Özel bandaj ile kulaklar 2 hafta 24 saat, sonraki 2 hafta da geceleri kapatılır. Bu bandaj kulakların ödem ve hassasiyetinin hızlı şekilde azalmasını ve kıkırdaklar iyileşene kadar şekillendirici dikişlerin korunmasını sağlar. Ameliyattan sonra ağrı çok beklenmez. Hafif şekilde ağrı olabilir ve basit ağrı kesicilerle giderilir. Hastalar günlük rutin aktivitelerine birinci haftanın sonunda dönebilir.

Rutin kontroller birinci hafta, ikinci hafta, birinci ay, üçüncü ay, altıncı ay ve birinci yıl olarak planlanır.

Ayrıntılı bilgi istiyorsanız veya sorularınız varsa iletişim sayfasını kullanarak benimle iletişime geçebilirsiniz.