fbpx
Kol Germe2021-06-30T23:46:45+03:00
kol germe

KOL GERME (BRAKİOPLASTİ)

Aşırı kilo kaybeden kişilerde kilo kaybı sonrasında vücudun birçok bölgesinde deri fazlalıkları meydana gelebilir. Bu bölgeler karın, kol, bel, sırt ve uyluk bölgeleridir. Bu cilt fazlalıkları kişiyi olduğundan kilolu gösterir ve bu kişilerin ideal vücut şekline ulaşması için cerrahi olarak bu cilt fazlalıklarının alınması gerekir.

Ameliyat sonrasında iz kalır mı?

Kol germe ameliyatı ile kol ve koltuk altındaki deri fazlalıkları çıkarılır. Fazlalık miktarına göre koltuk altı bölgesinden dirseğe doğru uzanan bir iz oluşur. İz zamanla belirginliğini kaybeder ancak tamamen ortadan kaybolması söz konusu değildir.

Ameliyat nasıl yapılır?

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi ortalama 2 saattir. Hastanede bir gün yatış önerilir. Ameliyattan sonra ağrı olabilir, ancak ağrı kesicilerle giderilebilir. Ameliyat bölgesinde morluk ve hassasiyet de olabilir ve genellikle bir ay içerisinde düzelir. Ameliyat sonrasında iki hafta korse kullanımı önerilir. Bu korse sayesinde gerilen kol cildi ile kol kasları arasında sıvı birikiminin önlenmesi hedeflenir. Drenler gelen sıvı miktarına göre 1 ila 3 gün arasında tutulur. Ameliyat sonrasında istenilen ideal görüntünün oluşması için 6 ay beklemek gerekir. Günlük aktivitelere on gün sonra başlanılabilir. Hafif sporlar için bir ay, ağır sporlar içinse üç ay beklemek gerekir. Dördüncü günde banyo yapılabilir.

Rutin kontroller birinci hafta, ikinci hafta, birinci ay, üçüncü ay ve birinci yıl olarak planlanır.

Ayrıntılı bilgi istiyorsanız veya sorularınız varsa iletişim sayfasını kullanarak benimle iletişime geçebilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR
Kol germe operasyonu izleri nerede kalır?2021-06-30T23:42:59+03:00

Ameliyat öncesi uzman doktorunuz tarafından operasyonun uygulanacağı böle belirlenir. Ameliyat öncesi hastaya gerçekleşecek operasyon hakkında bilgi verilir.  Operasyon sonrasında yara  iz ve izleri kolunuzdan aşağı doğru kalır. Ameliyat sonrası iz dikkatli bakılmadığı sürece fark edilmez. Hastadaki sarma oldukça fazla değilse operasyondan yok denilecek kadar az iz kalacaktır.

Kol germe operasyon için anestezi türü nedir?2021-06-30T23:39:34+03:00

Kol germe operasyonunda tamamen uzman hekim ve hasta tarafından verilen kararlar ile “lokal yada genel anestezi” uygulanmaktadır.

Kol germe operasyonu sonrası ağrı olur mu?2021-06-30T23:36:23+03:00

Kol germe operasyonunda, kalıcı olarak bir ağrı hissedilmez. Kısa süreli operasyon sonrasında bir ağrı hissedilir. Uzaman doktorunuz tarafından sizlere reçete edilen ağrı kesiciler tarafından hissedilen ağrıdan kurtulabilirsiniz. Şiddetsiz ağrılar birkaç gün süresince devam edecektir ve dikişlerin gün geçtikçe incelmesi sonrasında ağrılar kendiliğinden yok olacaktır.

Kol germe operasyonu ne kadar sürer?2021-06-30T23:33:59+03:00

Kol germe ameliyatında genellikle “1 ile 3 saat” süre zarfında gerçekleşen bir ameliyattır. Operasyon hastanın kolundaki sarkma oranına ve deri yapısına göre değişkenlik göstermektedir. Kol germe operasyonunda “en ve boy şeklinde” kesit uygulanır. Eğer kişinin kol bölgesindeki yağ birikintileri uygun ise “liposuction” işlemi uygulanır.

Go to Top