fbpx
Karın Germe2021-06-30T23:11:52+03:00
karın germe

KARIN GERME (ABDOMİNOPLASTİ)

Neden karın germe ameliyatına ihtiyaç duyulur?

Kilo alma ve gebelik gibi durumlarda karın hacmi artar. Vücut hacim artışına adapte olarak cildi de büyütür. Kilo kaybı sonrasında cilt altındaki yağ doku miktarında azalma görülür. Cilt elastikiyetine bağlı olarak cilt fazlalığında da azalma görülür ancak bazı kişilerde rahatsız edici derecede cilt fazlalığı kalabilir. Ayrıca karın ön duvarı kasları orta hattan uzaklaştığı için karındaki gerginlik ve düz görüntü kaybolur. Karın bombe bir görünüm alır.

Karın germe ameliyatı planlaması nasıl yapılır?

Karın germe ameliyatı ile karın bölgesindeki cilt fazlalıkları ve bir miktar yağ dokusu alınır, karın ön duvarı sıkılaştırılır ve göbek deliği yeniden konumlandırılır. Karın bölgesindeki cilt fazlalığı miktarına göre ameliyat izinin uzunluğu değişir. İz iç çamaşırı bölgesinde kalacak şekilde ameliyat planlanır. Göbek deliğinin de yeri değiştirildiği için göbek çevresinde de iz oluşur. Bu izin uygun cerrahi teknikle fazla anlaşılır olması engellenir. Kilo alıp vermeye veya doğuma bağlı karın bölgesinde oluşan çatlaklar ameliyatla tedavi edilebilir. Buradaki ayrıntı şudur: eğer çatlaklar çıkarılacak cilt bölgesindeyse tedavi edilmiş olur. Ancak genellikle göbek üstündeki çatlaklar çıkarılacak cilt fazlalığında değildir. Bu çatlaklar ameliyat sonrasında göbek altına doğru alınırlar. Aşırı kilo vermiş hastalarda karın germe ameliyatı 360 derece olacak şekilde yapılması gerekebilir.

Karın germe ameliyatı nasıl yapılır?

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi ortalama 3 saattir. Hastanede iki gün yatış önerilir. Ameliyattan sonra ağrı olabilir, ancak ağrı kesicilerle bu süreç hafifletilir. Ameliyat bölgesinde morluk ve hassasiyet de olabilir ve bir ay içerisinde düzelir. Ameliyat sonrasında iki hafta korse kullanımı önerilir. Korse sayesinde gerilen karın cildi ile karın ön duvarı arasında sıvı birikiminin önlenmesi hedeflenir. Ameliyat sonrasında istenilen ideal görüntünün oluşması için 6 ay beklemek gerekir. İlk bir hafta karın bölgesinde gerginlik olacağından hafif eğik yürümek önerilir. Günlük aktivitelere on gün sonra başlanılabilir. Hafif sporlar için bir ay, ağır sporlar içinse üç ay beklemek gerekir. Dördüncü günde banyo yapılabilir.

Rutin kontroller birinci hafta, ikinci hafta, birinci ay, üçüncü ay ve birinci yıl olarak planlanır.

Ayrıntılı bilgi istiyorsanız veya sorularınız varsa iletişim sayfasını kullanarak benimle iletişime geçebilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR
Karın Germe Nedir?2021-06-30T23:11:11+03:00

Karın germe estetik operasyonunun tıp dalındaki adı “abdominoplasty” olarak bilinmektedir. Genel olarak “göbek oluşumu,karın sarkması,çatlaklar ve dış görünüm” sebebiyle gerek duyulan bir operasyondur.

Ülkemizde doğum sonrası bu sorun ile gerçekten karşılaşan insan sayısı %45’in üzerindedir. Bu sebeple dış görünüme ve sağlığına önem veren kişiler tarafından tercih edilen bir operasyon türüdür.

Karın Germe Operasyonuna Neden İhtiyaç Duyulur?2021-06-30T23:08:25+03:00

Karın germe operasyonuna en çok ihtiyaç duyan vücut yapıları ve sebepler ;

  • Karın kısmındaki sarkmalar
  • Karın bölgesinde sarkma ve çatlakların belirgin olması
  • Kişisel dış görünüm ve kişisel bakım estetiği
  • Kırışıklık ve sarkmalar
  • Karın bölgesinde ciddi oranda göbek oluşumu
Karın Germe Operasyonu Ne Kadar Sürer?2021-06-30T23:05:45+03:00

Karın germe estetiğinde ortalama olarak  “2 ila 3 saat” aralığında bir operasyon yapılmaktadır. Operasyonun saat aralığını “kişinin” vücut yapısı var sarkıntının ne seviyede olduğu etkilemektedir. Operasyon geçiren kişiler “1 ila 2 gün” arasında kontrol amaçlı gözetim altında tutulabilir.

Karın Germe Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Ne Kadardır ?2021-06-30T23:02:46+03:00

Ameliyat sonrasında doktorunuzun tavsiyesi ile korse kullanmanızı öneririz, sizi ciddi oranda rahatlatacaktır. Genellikle ortalama “1 ay” süresince korse kullanımı önerilmektedir. Operasyon sonrasında doktorunuzun belirlediği tarihlerde düzenli olarak “pansuman” yapılmalıdır. Ameliyat sonrası “3 gün” geçtikten sonra kişisel temizlik yapılabilir. Operasyondan “1 hafta sonra”  normal hayatınıza geri dönebilirsiniz.

Go to Top