KARIN GERME (ABDOMİNOPLASTİ)

KARIN GERME (ABDOMİNOPLASTİ)

Anestezi Türü
Genel Anestezi

Ameliyat Süresi
3 Saat

Hastanede Kalış
2 Gün

İstanbul’da Kalış
7 Gün

Sosyal Hayata Dönüş
7 Gün

Neden karın germe ameliyatına ihtiyaç duyulur?
Kilo alıp verme ve gebelik gibi çeşitli durumlardan dolayı karın bölgesinde fazla doku birikimi söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda eğer kişinin ciddi kilo fazlalığı da yok ise karın germe ameliyatı planlanabilir.

Karın germe ameliyatı planlaması nasıl yapılır?
Karın germe ameliyatı ile karın bölgesindeki cilt fazlalıkları ile beraber bir miktar da ciltaltı yağ dokusu alınır, karın ön duvarı sıkılaştırılır ve göbek deliği yeniden konumlandırılır. Karın bölgesindeki cilt fazlalığı miktarına göre ameliyat izinin uzunluğu değişir. İz iç çamaşırı bölgesinde kalacak şekilde ameliyat planlanır. Göbek deliğinin de yeri değiştirildiği için göbek çevresinde de iz oluşur. Bu izin uygun cerrahi teknikle fazla anlaşılır olması engellenir.

Karın bölgesindeki çatlaklar ameliyatla tedavi edilebilir mi?
Eğer çatlaklar çıkarılacak fazlalık üzerindeyse tedavi edilmiş olur. Ancak genellikle göbek üstündeki çatlaklar çıkarılacak cilt fazlalığında değildir. Bu çatlaklar ameliyat sonrasında göbek altına doğru alınırlar.

Karın germe ameliyatı nasıl yapılır?
Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi ortalama 3 saattir. Hastanede iki gün yatış önerilir. Ameliyattan sonra ağrı olabilir, ancak ağrı kesicilerle bu süreç hafifletilir. Ameliyat bölgesinde morluk ve hassasiyet de olabilir ve bir ay içerisinde düzelir. Ameliyat sonrasında iki hafta korse kullanımı önerilir. Korse sayesinde gerilen karın cildi ile karın ön duvarı arasında sıvı birikiminin önlenmesi hedeflenir. Ameliyat sonrasında istenilen ideal görüntünün oluşması için 6 ay beklemek gerekir. İlk bir hafta karın bölgesinde gerginlik olacağından hafif eğik yürümek önerilir. Günlük aktivitelere on gün sonra başlanılabilir. Hafif sporlar için bir ay, ağır sporlar içinse üç ay beklemek gerekir. Dördüncü günde banyo yapılabilir.

Rutin kontroller birinci hafta, birinci ay, üçüncü ay, altıncı ay ve birinci yıl olarak planlanır.