JİNEKOMASTİ (ERKEKLERDE MEME BÜYÜMESİ) DÜZELTİLMESİ

JİNEKOMASTİ (ERKEKLERDE MEME BÜYÜMESİ) DÜZELTİLMESİ

Anestezi Türü
Genel Anestezi

Ameliyat Süresi
45 Dakika

Hastanede Kalış
1 Gün

İstanbul’da Kalış
5 Gün

Sosyal Hayata Dönüş
5 Gün

Jinekomasti erkeklerde meme hacminin normalden büyük olmasıdır. Genellikle altta yatan bir sebep bulunmaz.

Tedavi seçenekleri nelerdir?
Tedavi seçenekleri olarak iki prosedür kullanılmaktadır. Fizik muayene ve gerekirse ek tetkikler neticesinde meme büyümesinin yağ birikimi nedeniyle oluştuğu saptanırsa liposuction (vakum ile yağ emme) işlemi yeterli olur. Ancak meme büyümesine meme bezi dokusunun sebep olduğu saptanması durumunda meme başı çevresinden yapılan küçük bir kesi ile meme dokusunun cerrahi olarak çıkarılması gerekir.

Ameliyat nasıl yapılır?
Hastaların %90’ında sadece liposuction yeterli olmakla beraber %10’luk kesimde aşırı büyümeye bağlı deri fazlalığı da olabilir. Deri fazlalığı varsa fazla deri cerrahi yöntemlerle çıkarılmalıdır.

Ameliyat sonrası iz kalır mı?
Sadece liposuction yapılırsa kanül girişleri için 3mm genişliğinde önemsiz denecek kesiler olur. Cilt çıkarmak gerektiğinde çıkarılan cilt miktarına bağlı olarak değişken büyüklükte iz kalacaktır.

Ameliyat süreci…
Ameliyat genel anestezi altında yaklaşık 45 dakika sürer. Hasta ertesi gün taburcu edilir. Ameliyattan sonra yanma şeklinde ağrı olabilir, ancak ağrı kesicilerle giderilebilir. Ameliyat bölgesinde morluk ve hassasiyet de olabilir ve genellikle iki hafta içerisinde düzelir. Ameliyat sonrasında bir ay korse kullanımı önerilir. Bu korse sayesinde ameliyat bölgesinde sıvı birikimi ve ödem gelişmesinin önlenmesi hedeflenir. Günlük aktivitelere bir hafta sonra başlanılabilir. Hafif sporlar için bir ay, ağır sporlar içinse üç ay beklemek gerekir. Dördüncü günde banyo yapılabilir.

Rutin kontroller birinci hafta, birinci ay, üçüncü ay, altıncı ay ve birinci yıl olarak planlanır.