fbpx
Jinekomasti Düzeltilmesi2021-06-30T22:56:02+03:00
Jinekomasti

 

JİNEKOMASTİ (ERKEKLERDE MEME BÜYÜMESİ) DÜZELTİLMESİ

Jinekomasti erkeklerde meme hacminin normalden büyük olmasıdır. Genellikle altta yatan bir sebep bulunmamakla beraber ilk başvuruda mutlaka ayrıntılı fizik muayene ve sebep yönünden araştırma yapmak gerekir.

Tedavi seçenekleri nelerdir?

Tedavi seçenekleri olarak iki prosedür kullanılmaktadır. Fizik muayene ve gerekirse ek tetkikler neticesinde meme büyümesinin yağ birikimi nedeniyle oluştuğu saptanırsa liposuction (vakum ile yağ emme) işlemi yeterli olur. Ancak meme büyümesine meme bezi dokusunun sebep olduğu saptanması durumunda meme başı çevresinden yapılan küçük bir kesi ile meme dokusunun cerrahi olarak çıkarılması gerekir.

Ameliyat süreci…

Ameliyat genel anestezi altında yaklaşık bir saat sürer. Hasta ertesi gün taburcu edilir. Ameliyattan sonra yanma şeklinde ağrı olabilir, ancak ağrı kesicilerle giderilebilir. Ameliyat bölgesinde morluk ve hassasiyet de olabilir ve genellikle iki hafta içerisinde düzelir. Ameliyat sonrasında bir ay korse kullanımı önerilir. Bu korse sayesinde ameliyat bölgesinde sıvı birikimi ve ödem gelişmesinin önlenmesi hedeflenir. Günlük aktivitelere bir hafta sonra başlanılabilir. Hafif sporlar için bir ay, ağır sporlar içinse üç ay beklemek gerekir. Dördüncü günde banyo yapılabilir.

Rutin kontroller birinci hafta, ikinci hafta, birinci ay, üçüncü ay ve birinci yıl olarak planlanır.

Ayrıntılı bilgi istiyorsanız veya sorularınız varsa iletişim sayfasını kullanarak benimle iletişime geçebilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR
Jinekomasti kendi kendine geçer mi?2021-06-30T22:55:19+03:00

Jinekomasti eğer ergenlik döneminizde ortaya çıkan bir sorun ise ortalamaya bakıldığında geçici bir hastalık olarak bilinmektedir. Ancak ergenlik dönemi sonrasında büyüme söz konusu ise bu durumun uzman doktor tarafından takip edilmesi önerilir.

Jinekomasti ameliyatı (Erkeklerde meme küçültme ameliyatı) ağrılı mıdır?2021-06-30T22:52:56+03:00

Jinekomasti operasyonunda, diğer operasyonlarda olduğu gibi ağrılı veya sancılı geçen bir durum söz konusu değildir. Küçük bir ağrı hissetmeniz söz konusudur ancak sizleri rahatsız edecek seviyede değildir. Liposuction uygulaması öncesi, uygulanacak alanın çevresine ağrı kesici takviyesi yapıldığında ağrı hissetmeniz söz konusu değildir.

Jinekomasti tedavisi nasıl yapılır?2021-06-30T22:51:10+03:00

Jinekomasti hastalığı evrelerine değişkenlik göstermektedir, kimi zaman ilaç tedavisi ile bu sorun ortadan kaldırılabilmektedir. Ancak eğer vücudunuzdaki jinekomasti ileri seviyede ise uzman doktor tarafından teşhis koyulduktan sonra operasyon geçirmenizde bir sakınca yoktur.

Jinekomasti tanısı nasıl yapılır?2021-06-30T22:48:37+03:00

Jinekomasti “meme büyümesi”  tedavisinde ilk öncelikle tam teşhis konulması adına, uzman doktor tarafından muayene edilmeniz gerekmektedir. Jinekomasti tanısı konulduktan sonra, “USG” yapılır ve jinekomasti teşhisi konulduktan sonra tedavinize başlanır.

Jinekomasti belirtileri nelerdir?2021-06-30T22:46:25+03:00

Son zamanlarda erkeklerde sıklıkla görülen “jinekomasti” ciddi bir rahatsızlık değildir. Ancak görüntü olarak sizleri rahatsız edebilmektedir. Jinekomasti belirtileri normalden fazla şişlik olması ver iki meme ucundan sıvı şekilde akıntı gelmesi, jinekomasti’de en sık rastlanan belirtidir.

Go to Top