fbpx
Göz Kapağı Estetiği2021-06-30T22:38:20+03:00
prp

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ

Göz çevresindeki bozukluklar ve cilt fazlalıkları kişiyi yaşlı ve yorgun gösterir. Bu nedenle gençleştirme cerrahisi olarak en çok yapılan ameliyatlar göz kapağı ameliyatlarıdır. Ayrıca üst göz kapaklarındaki cilt fazlalığı görme alanını daraltarak görmeyi de olumsuz etkiler. Alt göz kapaklarındaki yağ fazlalıkları ise göz altlarının torbalanmasına yol açarak kişinin yorgun ve yaşlı görünmesine sebep olur.

Üst Göz Kapağı Estetiği (Üst Blefaroplasti)

Üst göz kapağı ameliyatında ameliyat kesisi göz kapağı katlantısına denk getirilerek saklanır. Ameliyat yaklaşık 40dk sürer. Hastanın durumuna göre lokal veya genel anestezi tercih edilir. Eğer ameliyat lokal anestezi ile yapıldıysa hasta aynı gün taburcu edilir. Genel anestezi altında yapıldıysa bir akşam hastanede tutulur.

Alt Göz Kapağı Estetiği (Alt Blefaroplasti)

Alt göz kapağında ise iki yaklaşım mevcuttur. Genç olup cilt fazlalığı olmayan ancak göz altında torbalanma şeklinde yağ fıtıklaşması olan hastalarda göz kapağı içerisinden kesi yapılır. Yaşı daha ileri olan ve cilt fazlalığı ile alt göz kapağında gevşekliği olan hastalarda kirpik altı kesisi yapılır. Bu kesilerin hiçbiri normal şartlarda ciddi bir iz bırakmaz. Alt göz kapağı ameliyatı yaklaşık bir saat sürer. Genel anestezi altında yapılır. Hasta bir gün hastanede kaldıktan sonra taburcu edilir.

Ameliyat sonrası…

Her iki ameliyattan sonra morluk ve ödem görülebilir. Ağrı genellikle beklenmez. Morluklar on gün içinde geçer. Ödemlerin %80’i 10 günde geçerken %20’si 6 ay içinde hızlanarak geçer. Kesi üzerine ince bantlar yerleştirilir. Bu bantların bir hafta kalması önerilir. Bu bantlar ödemin hızlı bir şekilde gerilemesine yardımcı olur. Dikişler birinci haftanın sonunda alınır. Hastalar ameliyattan sonraki dördüncü günde banyo yapabilirler ve normal yaşantılarına birinci haftanın sonunda dönebilirler.

Alt ve üst göz kapağı estetiği ayrı ayrı yapılabildiği gibi tek bir ameliyat olarak da yapılabilir.

Rutin kontroller birinci hafta, ikinci hafta, birinci ay, üçüncü ay, altıncı ay ve birinci yıl olarak planlanır.

Ayrıntılı bilgi istiyorsanız veya sorularınız varsa iletişim sayfasını kullanarak benimle iletişime geçebilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR
Göz kapağı estetiği için hangi anestezi uygulanır?2021-06-30T15:33:04+03:00

Göz kapağı estetiği operasyonunda doktorunuz tarafından hastanın ne şekilde operasyon geçireceği belirlenir. Sonrasında doktorunuz sizlere “lokal anestezi yada genel anestezi” anestezi çeşitlerinden bahseder. Eğer heyecanlı kişiliğiniz yok ise lokal anestezi ile bu operasyon gerçekleştirilebilir.

Göz kapağı estetiği sonrası ne zaman banyo yapılabilir?2021-06-30T15:28:34+03:00

Göz estetiği operasyonu sonrasında, ilk iki gün içerisinde hiçbir şekilde gözünüze su temas ettirmeyecek şekilde hareket etmeniz gerekir. İkinci günün sonunda yine yüzünüze su teması olmadan başınızı yıkayabilirsiniz. Tamamen banyo etmeniz için gereken ideal süre “5 ila 7 gün” olarak operasyona göre değişkenlik göstermektedir.

Alt ve üst göz kapaklarına aynı anda estetik yapılır mı?2021-06-30T15:26:25+03:00

Operasyon esnasında doktorunuz tarafından karar verilecek bir durumdur. Sadece “üst kapağınızda” düşme var ise, sadece üst göz kapağınıza estetik operasyonu yapılacaktır. Ancak göz ve çevresi vücudumuzun en hareketli alanlarından biri olduğu için, operasyonu gerçekleştirecek doktorunuzun bu kararı vermesi daha sağlıklı olacaktır.

Göz kapağı estetiği için en ideal yaş nedir?2021-06-30T15:24:24+03:00

Göz kapağı estetiği operasyonu için “20 yaş üzeri” olmanız gerekmektedir. Çoğunlukla bu tarz operasyonlara “35 yaş ve üzeri” ihtiyaç duyulmaktadır.

Göz kapağı estetiği sonrası kesi izi kalır mı?2021-06-30T15:22:49+03:00

Göz estetiği sonrasında kalıcı bir iz kalmamaktadır, ancak operasyon sonrası “bir ila iki ay” aralığında kesit izlerinin deriniz ile aynı rengi alması zaman alacaktır. Operasyon yapılan bölgeye çok dikkatli bakılması durumunda kesit izleri fark edilebilir. Bahsettiğimiz durumlar “operasyon ve işlemin uygulanacağı” kişini cilt yapısına göre değişkenlik gösterebilir.

Göz kapağı estetiği riskli midir?2021-06-30T15:19:03+03:00

Göz kapağı estetiği operasyonunda doktorunuzun bu konuda uzman olması, olası bir durumda yaşanacak sorunları ciddi oranda azaltacaktır. Operasyon ardından yüzünüzde “kısa süreli” şişlik ve morluk görülebilir. Operasyon sonrasında sık görülmesede göz kapağınızda kısa süreli kapanma ve kesit bölgesine uygulanan pomatlar sebebiyle geçici görme kaybı risk faktörleri arasında yer almaktadır. Ancak kalıcı bir risk taşımayan bir operasyon olarak bilinmektedir.

Go to Top