fbpx
Burun Estetiği2021-09-30T16:36:13+03:00
Rinoplasti

RİNOPLASTİ (BURUN ESTETİĞİ)

Rinoplasti nedir?

Rinoplasti burnun estetik olarak daha iyi duruma getirilmesi ameliyatı olarak tarif edilebilir.

Eğer her iki burun deliğini birbirinden ayıran kıkırdak septumdaki eğrilikler de düzeltilecekse ameliyat “Septorinoplasti” olarak adlandırılır.

Hangi teknikler kullanılmaktadır?

Temelde iki teknik mevcuttur. Bunlardan birisi “açık teknik”, diğeri ise “kapalı teknik” olarak adlandırılır. Bu teknikler farklı yöntemlerle modifiye edilerek farklı şekillerde adlandırılabilir.

Ameliyat öncesi,

Ameliyat öncesi görüşme oldukça önemlidir. Hasta talepleri dikkatlice dinlenir, yüzün tüm yapıları ayrıntılı olarak incelenir. Rinoplasti planlanırken yüzün diğer kısımlarıyla burunun orantılı olmasına özen gösterilir. Hiçbir zaman burun tek başına değerlendirilmez. Ameliyat planını hasta talepleri ve mevcut anatomik yapı belirler.

Ameliyat,

Rinoplasti ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve ortalama iki saat sürer. Burundaki estetik kusurlar düzeltilirken nefes alma sorunu oluşturan anatomik bozukluklar da düzeltilir. Ameliyat esnasında kullanılan teknikten bağımsız olarak cerrahi esnasında gösterilen özen ameliyatın sonucunu doğrudan etkiler. Ameliyat sonrasındaki hasta konforunu yumuşak dokularda oluşturulacak en az hasar, anestezi ekibinin tecrübesi ve hastanın sağlık durumu belirler.

Ameliyat sonrası,

Rinoplasti ameliyatı sonrasında burun üzerine plastik atel koyulur. Tampon koymak gerekirse nefes almaya izin veren silikon delikli tamponlar tercih edilir. Ameliyattan sonra bir miktar morluk ve şişlik görülebilir. Morluk ve şişlik burundaki bozukluğun derecesi, ameliyat süresi ve yumuşak dokulara verilen hasarla orantılı olarak değişir. Yumuşak dokulara maksimum özen gösterilen ve uygun sürede tamamlanan rinoplasti ameliyatında morluk ve şişlik minimal düzeyde olur. Ameliyat sonrası hastanede kalış süresi bir gündür.

Yüzdeki morluklar ve şişlikler genellikle ertesi gün başlayıp bir hafta ile on gün içerisinde düzelir. Birinci haftanın sonunda burun üstündeki plastik atel ve burun içindeki (eğer koyulduysa) silikon tamponlar çıkarılır. Açık teknik kullanılmış ise burun ucuna koyulan dikişler alınır. Burun üstündeki atel çıkarıldıktan sonra burun üzerine bantlar yapıştırılır. Bu bantlama atelden sonra burnun aşırı şişmesini önleme amacıyla yapılır. Bantlar da bir hafta kaldıktan sonra çıkarılır. Burundaki ödemlerin %80’i ilk bir ay içerisinde geçer. Kalan %20 ödem ise 6 ay ile bir yıl arasındaki sürede geçer. Ameliyat sonrası dördüncü günde banyo yapılabilir, birinci haftada da sosyal hayata dönülür. Bir ay spor yapılmamalıdır. Ağır sporlar için 4 ay beklemekte fayda vardır. Üç ay gözlük takılmamalı ve morluklar geçene kadar güneşe çıkarken mutlaka güneş koruyucu krem kullanılmalıdır. Burun estetiğinden sonra burun normal eski kuvvetinin %80’ine 4 ayda ulaşır. İdeal burun şekli 6. ayda ile 1. yılın sonunda ortaya çıkmaktadır.

Burun estetiği hakkında bilgi isterseniz veya sorularınız varsa iletişim sayfasını kullanarak benimle iletişime geçebilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR
Rinoplasti ameliyatı sonrası istirahat raporu alınıyor mu ?2021-06-30T01:17:22+03:00

Rinoplasti operasyonu ardından çoğunlukla bir gece ila iki gece arasından değişkenlik gösteren bir istirahat görülmektedir. Rinoplasti ameliyatı eskiye nazaran ciddi oranda sizi etkileyecek bir operasyon sayılmamaktadır. Bu sebeple ameliyat sonrası ilk bir hafta içerisinde “istirahat raporu” alabilirsiniz.

Rinoplasti zor bir ameliyat mı ?2021-06-30T01:15:04+03:00

Rinoplasti ameliyatı geçtiğimiz yıllara göre 2021 yılında ciddi anlamda “teknoloji ve sağlık sektörünün” gelişmesi ile birlikte oldukça kolay bir operasyon hali almıştır. Eskiye nazaran burun ameliyatları sonrasında iyileşme süreci de ciddi oranda azalma kazanmıştır. Rinoplasti eskiye nazaran şuan zor niteliğini yitirmiştir.

Rinoplasti süresi ne kadardır ?2021-06-30T01:11:21+03:00

Burun estetiği ameliyatında “açık” şekilde yapılan ameliyatlar 3 ila 4 saat aralığında sonuçlanmaktadır. Bunun yansına “kapalı” şekilde yapılan ameliyatlar 1 ila 2 saat arasında sonuçlanmaktadır.

Rinoplasti sonrası iz kalır mı ?2021-06-30T01:07:55+03:00

Rinoplasti ameliyatları iki farklı şekildedir, açık veya kapalı ameliyat yapılmaktadır. Ameliyat türleri hastanın burun yapısı ve hastanın durumu ile alakalıdır. Kapalı yapılan ameliyatlarda hiçbir şekilde iz kalmamaktadır. Açık tekniklerle yapılan ameliyatlarda çok yakın bir mesafeden çok dikkatlice bakıldığında bir ihtimal ameliyat izi görülebilir.

Go to Top