BOTOLİNUM TOKSİN UYGULAMASI NEDİR?

BOTOLİNUM TOKSİN UYGULAMASI NEDİR?

Botulinum toksin uygulaması kozmetik işlemler arasında dünya üzerinde en yaygın olarak uygulanmakta olan işlemdir. “Clostridium botulinum” isimli bakterinin doğal şartlarda ürettiği bir üründür. Bu ürün insan vücudunda sinir-kas arası bağlantıyı bozarak kasların istemli kasılmasını engellemektedir. Şaşılık tedavisinde kullanılmaktayken göz etrafındaki kasların istenmeden etkilendiği ve göz etrafındaki kırışıklıkların (kaz ayağı) ortadan kalktığı görülmüştür. 2002 yılında ilk defa FDA tarafından kozmetik amaçla kullanımı onaylanmıştır.

Yüzdeki Dinamik Kırışıklıklar
Yüzdeki dinamik kırışıklıkları (mimik hareketleri ile oluşan kırışıklıklar) botulinum toksin uygulaması ile düzeltmek mümkündür. Burada dikkat çekilmesi gereken husus statik çizgilerin botulinum toksin uygulaması ile düzeltilemeyeceğidir.

Hangi yaş aralığında uygulama yapılabilir?
Normalde mimiklerini istemsiz olarak fazla kullanan 18 yaşından büyük herkeste uygulama yapılabilir

İşlem ağrılı mıdır?
İşlem öncesinde soğuk uygulama anestezisi veya krem sürülerek enjeksiyonun olabildiğince ağrısız olması hedeflenmektedir. İşlem esnasında kullanılan enjektörlerin iğneleri oldukça incedir ve iki enjektör kullanılmaktadır. Böylece iğne ucunun körelmesi ve ağrının artması önlenmektedir. Her hastada ortalama 20 noktaya enjeksiyon yapılmaktadır.

İşlem ne kadar sürmektedir, etkisi ne zaman başlar ve ne kadar kalır?
İşlem süresi yaklaşık 10 dakikadır. Etkisi 3 gün içerisinde başlamaktadır. Uygulamadan 15 gün sonra kontrol muayenesi yapılmaktadır. Etki süresi yaklaşık 4-6 ay olmakla beraber bu kişinin yaşam tarzı ve metabolizmasına bağlı olarak değişmektedir. Yılda ortalama 2 veya 3 uygulama gerekmektedir.

Botulinum toksin uygulamayı bırakırsam ne olur? Yüzümde kalıcı bir bozukluk oluşur mu?
Botulinum toksin uygulaması sonrasında yüzde hiçbir deformasyon oluşmaz. Mimik hareketleri baskılandığı için yaşlanmanın önüne geçilmiş olur. Uygulama tekrarı olmadığı takdirde ilk uygulamaya başlandığı zamandaki gibi bir görüntü olur.

İşlem sonrasında oluşabilecek istenmeyen durumlar olabilir mi?
Her işlem sonrasında ortaya istenmeyen durumlar çıkabilir. Bu oranlar oldukça düşük olup tecrübeli ellerde daha da düşmektedir.

Diğer kullanım alanları
Migren ağrılarının azaltılması/önlenmesi

Migren ağrılarının tam olarak hangi nedenlerle oluştuğu tespit edilememiş olup bu konuda birkaç neden suçlanmaktadır. Bu nedenlerden bir tanesi de kafa içinden sinirlerin çıktığı noktalarda sıkıştığı teorisidir. Bu sıkışma birçok nedene bağlı olabilir. O bölgedeki kasların siniri sıkıştırması durumunda botulinum toksin uygulaması yapılarak kasın gevşemesi ve sinirlerin rahatlaması hedeflenmektedir. Her hastada istenilen etkiyi vermemekte olup bu uygulamadan fayda gören hasta grubu migren cerrahisi için adaydır.

Kozmetik amaçlı botulinum toksin uygulamasından farkları nelerdir?
Kozmetik amaçlı uygulamaya ek olarak sinirlerin sıkışma noktalarına da enjeksiyon yapılmaktadır. Bunun dışında bir farkı bulunmamaktadır.

Bölgesel Aşırı terleme
Kas-sinir kavşağında botulinum toksinin etki ettiği kanallar ter bezlerinde de bulunmaktadır. Aşırı terleme şikâyeti olan kişilerde bu kanallar hedeflenerek uygulama yapılmaktadır. Kozmetik amaçlı uygulamadan farklı noktalarda ayrılmaktadır. Bu nedenle tecrübeli kişiler tarafından yapılmasında fayda vardır.

Uygulama bölgeleri nerelerdir?
Uygulama bölgeler el içi, ayak tabanı ve koltuk altı bölgesidir.

Diş sıkma ve çene eklemi problemleri
Çene kemiğinin her iki yanında çiğnemeyi sağlayan masseter kası bulunmaktadır. Bazı kişilerde bu kasın aşırı çalışmasına bağlı kas kitlesi büyümektedir. Bu büyüme hem kozmetik olarak rahatsızlık vermekte hem de çene eklemine yük bindirerek çene eklemi problemlerine yol açmaktadır. Bu kasa yapılan enjeksiyon ile kasın aşırı çalışması engellenerek eklem üzerine binen yük azaltılmakta ve kas inceltilerek kozmetik olarak daha kabul edilebilir bir görüntü amaçlanmaktadır.